Predpremiera: 14:30
Organizator: 57
Vstopnina: 0.00
Film TAK TI JE TU BLU NA KMETIH je tretji v nizu Kapelskih filmov, katerih namen je ohranjati spomin na kmečko življenje okrog leta 1960. Posneli so ga člani Kulturnega društva Kapele, Sekcije za ohranitev dediščine od marca do decembra 2016 v Kapelah, na domačijah Cicilije Bokalič, Jožeta Štraserja, Darka Pinteriča, Mimike Krošelj, Vlada Štraserja, na zemljiščih Lovske družine Kapele in v Mrčnih selih v mlinu gospe Milke Klavžar. Z njim ohranjajo pristno kapelsko govorico, ki je del kozjansko-bizeljskega narečja in štajerske narečne skupine. Namreč kapelski amaterski igralci film predstavijo od začetka do konca izključno v domačem narečju. Film prikazuje način pridelave, spravila in uporabe koruze in poudarja pomen med sosedskih odnosov. Pri snemanju filma so pomembno vlogo odigrali kapelski otroci, ki so z igranjem v filmu podoživljali otroštvo svojih dedkov in babic, otroštvo brez računalnikov, mobitelov in druge sodobne tehnike.
Kulturno društvo Kapele, Filmska sekcija je na martinovo 11.novembra 2017 prejela nagrado Slovenskega etnološkega društva (SED). Podeljena je bila Murkova listina, ki ga je prejelo za temeljito videodokumentacijo snovnega in nesnovnega izročila posavskih krajev. Murkova listina je veliko priznanje, ki ga prejmejo ljubiteljske ustanove in društva, ki pomembno bogatijo etnološko znanje, ga ohranjajo in popularizirajo . Kulturnega društva Kapéle za videodokumentacijo snovnega in nesnovnega izročila posavskih krajev.
Ustvarjalci kapélskih filmov pripovedujejo, da so se iz dela na snemanju filmov naučili, da sreča ni v materialnih dobrinah, ampak v pristnih medosebnih odnosih, v druženju dobromislečih ljudi, v spoštovanju narave in zemlje. Za sodelovanje so se odločili precej samodejno in izrazito navdušeno, s svojo motiviranostjo, dobro voljo, prizadevnostjo in delavnostjo pa ustvarjajo izredno pozitivno, veselo in prijetno vzdušje kapélskega dela slovenskega podeželja. Povezanost in složno delo za uspešno posnetje filma je imelo nenavadno podobnost z nekdaj značilno medsebojno sosedsko pomočjo, ki je sicer na podeželju precej usahnila.
Nagrajeno KD Kapéle predstavlja aktivno in dediščinsko ozaveščeno združbo prebivalcev spodnještajerskih vasi med Dobovo in Brežicami. Njihovi rezultati krepijo in popularizirajo etnološko védenje in prispevajo k osredotočenju ljudi na pomen snovne in nesnovne dediščine.
Letošnja slovesnost s podelitvijo Murkovih odličij je potekala na gradu Kromberk, kjer je sedež Goriškega muzeja in matični kraj lanskoletne prejemnice Murkove nagrade, kustosinje etnologinje mag. Inge Miklavčič Brezigar. Vsako leto je namreč podelitev Murkovih odličij v kraju, od koder je nagrajenec prejšnjega leta. Prihodnje leto bo Murkovanje v Trbovljah, kjer v Zasavskem muzeju že 30 let odlično deluje letošnja Murkova nagrajenka, kustosinja etnologinja Jana Mlakar Adamič. Murkovo priznanje je šlo letos v roke slavistu in etnologu Božidarju Premrlu za znanstveno monografijo Kraški kruh, letošnja nagrajenca z Murkovo listino pa sta Nužej Tolmajer za aktiviranje, zbiranje, realizacijo in kontinuirano delo pri ohranjanju koroške kulturne in etnološke dediščine, in Kulturno društvo Kapéle. Iskrene čestitke!
Pripravila: dr. Ivanka Počkar, etnologinja